Meslek Yüksekokulu

Bilgisayar Programcılığı

Bölüm Hakkında

html_gorselNeden Bu Programı Tercih Etmelisiniz?

Bilgisayar Programcılığı bölümü olarak son teknolojiye uygun şekillenmiş ders planımız ve güçlü akademik kadromuzla çağımızın tam donanımlı bilgisayar programcılarını yetiştirmeyi hedefliyoruz. Güncel yazılım ve donanımlar kullanılarak kurulmuş laboratuvarlarımızla pratik derslerinizi destekleyerek sizleri bir adım önde mezun etmeyi amaçlıyoruz.

Neler Öğreneceksiniz?

Temel programlama mantığı, ağ teknolojileri, veri tabanı sistemleri, bilgisayar donanımı gibi temel konularla birlikte web programlama, mobil programlama gibi özelleşmiş alanlara da hakim olabileceksiniz. Alacağınız teorik ve pratik derslerle; nesnel bir sistem tasarlamayı ve kodlamayı, makine öğreniminin ve veri madenciliğinin temellerini, problem çözmede sayısal ve yapay zekâ teknikleri kullanmayı, Android ve IOS mobil cihazları için aplikasyonlar geliştirmeyi ve C, C++, JavaScript, Perl, HTML 5’te programlar yazabilmeyi öğreneceksiniz. Böylece hem sektörde ihtiyaç duyulan temel prensiplere hakim olabilecek hem de uzmanlaşmayı istediğiniz alanda edindiğiniz temel bilgilerin üzerine farklı ve üst bilgiler ekleyebileceksiniz.

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?

Sektörde bulunan tüm alanlarda faaliyet gösteren firmalar için yazılımsal/sistemsel destek ve çözümler üreten kuruluşlarda veya direkt yazılım sektöründe bulunan IT firmalarında uygulama programcısı, ağ programcısı, sistem çözümleyici gibi bir çok farklı pozisyonda görev alabilirsiniz. Kullanıcı, sunucu ve internet aplikasyonları geliştirebileceğiniz firmalarda iş imkanı bulabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza Göre;

Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Endüstri Mühendisliği, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Uzay Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği lisans programlarına yerleşerek akademik kariyerinizi devam ettirebilirsiniz.