Meslek Yüksekokulu

Aşçılık

Program Hakkında

Eğitim Süresi ve Mezuniyet Derecesi: 2 yıl, Ön Lisans

Mezuniyetten Sonra Yapabileceğiniz Meslekler

Mezun olduğunuzda alacağınız “Mutfak Profesyoneli” unvanı ile turistik belgeli işletmelerde, restoranlarda, catering şirketlerinde, uçak-gemi-tren-otobüs-hastane mutfaklarında; şef, şef yardımcısı, kasap, soğuk mutfak şefi, alakart şef vb. rütbelerle; araştırmacı şef, mutfak bilimcisi, yiyecek içecek müdürü, catering müdürü, mutfak müdürü, restoran koordinatörü, restoran müdürü vb. kadrolarda çalışabilirsiniz. Yemek araştırmacısı, yemek yazarı, mutfak robotu, yemek stilisti, yemek mimarı, menü geliştiricisi, yemek tarifi geliştiricisi, yiyecek içecek eğitimcisi isimleriyle de topluluğa hizmet edebilirsiniz…

Ne Öğreneceksin?

Aşçılık mesleğinin temel kavram ve teorilerini anlayabilecek, bu temel kavram ve teorileri kullanarak yiyecek ve içecekle ilgili gerçekleri açıklama ve analiz etme becerisi kazanacak, menü gibi çeşitli konularda bilgi ve yöntemlere sahip olacaksınız. planlama, pişirme yöntemleri, dünya mutfakları, yerel mutfaklar ve yiyecek içecek terminolojisi hakkında bilgi sahibi olur. Ayrıca Türk mutfağının inceliklerine hakim olabilecek, yöresel Türk mutfağı tarifleri hazırlayabileceksiniz. Yöresel mutfak bilgisine ve uygulama becerisine sahip olarak farklı ülke mutfaklarından yemekler hazırlayabileceksiniz. Elbette, yabancılara daha iyi hizmet etmek ve alanınızı araştırmak için yeterince İngilizce de öğreneceksiniz.

Dikey Geçiş Sınav Sonucunuza Göre...

Aile ve Tüketici Bilimleri, Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Mutfak Sanatları ve Yönetimi, Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği alanlarında eğitim veren Lisans programlarına geçiş yaparak kariyer yolculuğunuza devam edebilirsiniz.