Meslek Yüksekokulu

Bilgisayar Programcılığı

Program Hakkında

2022/2023 Akademik Dönemi İçin Önemli Duyuru

Ders Planı sayfamızda gördüğünüz ders programları 2022-2023 eğitim öğretim yılı başta olmak üzere gelecek dönemler için müfredat yeniden oluşturulmuştur. İlgili ders müfredatına ulaşmak için programımızla iletişime geçebilirsiniz.

Eğitim Süreniz ve Mezuniyet Dereceniz.
2 yıl, Önlisans

Öğrenim Yeriniz.
Topkapı Kampüs

Eğitim Dilimiz
Türkçe

Puan Türünüz ne Olmalıdır?
TYT

Neden Bu Programı Tercih Etmelisiniz?

Bilgisayar Programcılığı bölümü olarak son teknolojiye uygun şekillenmiş ders planımız (bilgisayar ve yazılım mühendisliği müfredatlarına uyumlu) ve güçlü akademik kadromuzla çağımızın tam donanımlı bilgisayar programcılarını yetiştirmeyi hedefliyoruz. Güncel yazılım ve donanımlar kullanılarak kurulmuş laboratuvarlarımızla pratik derslerinizi destekleyerek sizleri bir adım önde mezun etmeyi amaçlıyoruz. Bu amaçlar doğrultusunda, İstinye Üniversitesinde öğrencilerimiz, sektörün öncü isimleriyle entegreli projeler geliştirirerek alanlarında faaliyet gösterme olanağını elde edebilmektedir. Ayrıca öğrencilerimiz "Sektörle İş Birliği" ofisinde ön kuluçka ve kuluçka bölümünde şirket açabilmekte veya İstinye üniversitesinde açılmış olan şirketlerde çalışma imkanı bulabilmektedirler.

Neler Öğreneceksiniz?

Temel programlama mantığı, ağ teknolojileri, veri tabanı sistemleri, bilgisayar donanımı gibi temel konularla birlikte web programlama, mobil programlama gibi özelleşmiş alanlara da hakim olabileceksiniz. Alacağınız teorik ve pratik derslerle; nesnel bir sistem tasarlamayı ve kodlamayı, makine öğreniminin ve veri madenciliğinin temellerini, problem çözmede sayısal ve yapay zekâ teknikleri kullanmayı, Android veya IOS mobil cihazları için aplikasyonlar geliştirmeyi ve C, C++, C#, HTML 5, CSS, Bootstrap, JavaScript'da programlar yazabilmeyi öğrenirken, Yapay Zeka Temelleri, Uygulamalı Yapay Zeka, Temel Kriptografi, Paralel Programlama, Sayısal Elektronik, Web Geliştirme Teknikleri (Node JS, React), İleri Python gibi vizyon derslerimiz ile programcılığın çok farklı perspektifleri ile tanışacaksınız. Böylece hem sektörde ihtiyaç duyulan temel prensiplere hakim olabilecek hem de uzmanlaşmayı istediğiniz alanda edindiğiniz temel bilgilerin üzerine farklı ve üst bilgiler ekleyebileceksiniz.

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?

Sektörde bulunan tüm alanlarda faaliyet gösteren firmalar için yazılımsal/sistemsel destek ve çözümler üreten kuruluşlarda veya direkt yazılım sektöründe bulunan IT firmalarında uygulama programcısı, ağ programcısı, sistem çözümleyici gibi bir çok farklı pozisyonda görev alabilirsiniz. Kullanıcı, sunucu ve internet aplikasyonları geliştirebileceğiniz firmalarda iş imkanı bulabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza Göre;

Bilgisayar Mühendisliği, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, Bilgisayar ve Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar-Enformatik, Bilişim Sistemleri Mühendisliği, Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri, Endüstri Mühendisliği, Fizik, İstatistik, İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Matematik ve Bilgisayar Bilimleri, Matematik-Bilgisayar, Meteoroloji Mühendisliği, Bilgisayar Bilimleri, Uzay Mühendisliği ve Yazılım Mühendisliği lisans programlarına yerleşerek akademik kariyerinizi devam edebilirsiniz.