Meslek Yüksekokulu

Uçak Teknolojisi

Program Hakkında

"Göreceksiniz çocuklar gelecekte her şey havadan olacak. Tüm savaşlar tüm uygarlıklar havadan. Bu nedenle havacılığa daha çok önem vermeliyiz."
M. Kemal ATATÜRK

Eğitim Süreniz ve Mezuniyet Dereceniz.
2 yıl, Önlisans

Öğrenim Yeriniz.
Topkapı Kampüsü

Uçak Teknolojisi istinye üniversitesi aircraft technology turkish technic thy

asdasd fdsasd fbdgbdf
sdfsdf asdasd asdsad
wdfsdcx

Uçak Teknolojisi Atölyesi 

Başlıca Hedefimiz
Uçak Teknolojisi Programı'nın temel amacı “Uçak Teknolojisi” alanında nitelikli ve sektördeki ulusal ve uluslararası tüm firmalarda görev yapacak donanımda uzmanlar yetiştirmektir. Son teknik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmesi gereken uçak teknolojisi teknikerlerini, uluslararası standartlarda bilimsel veriler ışığında çalışan-düşünen bireyler olarak yetiştirmek, ve bu alandaki nitelikli insan gücünün boşluğunu doldurmak başlıca hedeftir.

Eğitim Dilimiz
Türkçe

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz? 
“Uçak Teknolojisi Teknikeri” unvanı alan mezunlar, havacılık sektöründe imalat yapan firmalarda veya büyük çaplı bakım onarım yapan firmalarda teknik personel olarak çalışabilmektedirler. Öğrenciler, kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; havacılık sektöründe hizmet veren işletmelerde proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümlerde de görev yapabilirler

Neler Öğreneceksiniz?
Mesleki-teknik İngilizce başta olmak üzere Uçak Temel Bilgisi, Temel Elektrik, Uçak Bakım Uygulamaları, Temel Elektronik, Aerodinamik, Uçak Yapıları ve Uygulamaları, Uçak Sistemleri ve Uygulamaları, Pistonlu Motorlar ve Uygulamaları, Elektronik Göstergeler ve Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar ve Uygulamaları, Uçak Göstergeleri ve Pervane konularında eğitim alacaksınız.

Uçak Teknolojisi istinye üniversitesi aircraft technology turkish technic thy assacasc vgsdgfrsggs
asdas asdasd yjgfhnfg
     

Yeni Atölyemizde, Topkapı Kampüsündeyiz

s a  
a  

Mezunlarımızı Uğurladık

a

Topkapı Kampüsünde Adaylarımızı Bekliyoruz

d

 

Mezun Olunca Hangi Pozisyonlarda Görev Yapabilirsiniz?

Çalışılan birime göre farklılık gösterse de genel itibarıyla uçak teknikerinin yaptığı işler şu şekilde sıralanabilir;

  • Üretimi yapılacak parça ve malzemelerin teknik resimlerinin çizimi
  • Uçakların ya da benzeri araçların düzenli olarak bakımının yapımı
  • Arızaya giren uçak ve parçaların bakım – onarım işlerinin yapımı
  • Farklı parçaların montajı
  • Üst birimlerce verilen diğer görevlerin yerine getirilmesi

Puan Türünüz ne Olmalıdır?
TYT

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza göre…
Elektrik MühendisliğiElektrik-Elektronik MühendisliğiElektronik MühendisliğiElektronik ve Haberleşme MühendisliğiEnerji Sistemleri MühendisliğiHavacılık Elektrik ve ElektroniğiHavacılık ve Uzay MühendisliğiMakine MühendisliğiOtomotiv MühendisliğiPilotajUçak Elektrik-ElektronikUçak Gövde-MotorUçak Gövde-Motor BakımUçak Mühendisliği Lisans alanlarından birinde kariyer yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

UÇAK TEKNOLOJİSİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler: (ÖSYM Özel Koşul Kodu 49)

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmamak.
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs)