Meslek Yüksekokulu

Adalet

Program Hakkında

Eğitim Süreniz ve Mezuniyet Dereceniz:
2 yıl, Önlisans

Öğrenim Yeriniz:
Topkapı Kampüsü

Niçin Bu Programı Tercih Etmelisiniz?
Adalet sistemimizin ihtiyaç duyduğu yasaları iyi bilen, yazılı ve sözlü iletişim becerisi  kazanmış, araştırıcı ve       sevdiği işi yapan gençlerimizden biri olmak istiyorsanız bu programı tercih edebilirsiniz.

İkinci Öğretim Programımız Bulunmaktadır:  Halen bir yerde çalışıyor ve gün içinde okula devam olanağınız mevcut değil ise İstinye Üniversitesi Adalet Programının İkinci Öğretimini tercih edebilirsiniz. Bu programa katılarak mesai saatleri sonrasında yapılan derslere katılabilir böylece örgün eğitim öğrencileri ile aynı eğitimi alabilir ve aynı yeterliliklere sahip Adalet Programı Mezunu olabilirsiniz. 

Türkiye'nin her yerindeki Adliyelerde ve/veya Hukuk Bürolarında, Noterliklerde ve Avukat Yanında 30 iş günü Staj Yapma İmkanı Bulunmaktadır: 2018 ve 2019 Yaz Dönemi Stajlarında: Öğrencilerimiz; Çağlayan, Kartal, Bakırköy, Batman, Samsun, Bafra, Giresun, Gebze, Gerede, Kilis, Rize, Ünye, Ayvalık, Tekirdağ, Bursa Adliyeleri ile çeşitli, Noterlik, Kamu ve Belediye Hukuk Müşavirlikleri, Hukuk Büroları ve Avukat yanında staj imkanı bulmuşlardır.

Avukat Mehmet Fatih Çınar

Alanında uzman eğitimciler ile günceli yakalayan konferans, sunum, sempozyumlar ile hukuk alanında çok geniş bir perspektif kazanabilirsiniz. 

 

Av.Mehmet Fatih Çınar

 

Bilişim teknolojilerinin bir çok mesleği yok ettiği ve yapay zeka çağının süratle yaklaştığı bir dönemdeyiz. Bilişim sistemlerini iyi kullanan ve hızlı veri girişi yapabilen, kamu veya özel sektörün aranan bir uzmanı olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İstinye Üniversitesi Adalet Programı sizin, Yapay Zeka Çağının, Hukuku iyi bilen, Adalet Meslek Uzmanları olarak yetişmenizi sağlayacaktır. 

 

Mehmet Fatih Çınar İnter Steno Şampiyonası

 

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?

Adalet sistemimizin ve büro işleriyle ilgili faaliyet gösteren mesleklerin çok sayıda nitelikli eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Örneğin, Adalet Bakanlığı her yıl Zabıt Katibi, Mübaşir, İcra Dairelerine Memur, İnfaz Koruma Memuru, Büro Elemanları ve diğer bir çok alanda binlerce personel temini yapmaktadır. Ayrıca, bankalarda, denetimli serbestlik birimlerinde, avukatlık ve noterlik bürolarında, özel sektörün diğer birçok alanında çalışabilirsiniz. Kısacası en geniş iş alanına sahip meslek gruplarının başında gelmektedir.

 

Mehmet Fatih Çınar Dünya Klavye Şampiyonası

Eğitim Dilimiz…
Türkçe

Neler Öğreneceksiniz?
Temel Hukuk, Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Bilgisi, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Medeni Hukuk ve Hukuk Usulü Bilgisi, Ceza Hukuku ve Ceza Usulü Bilgisi, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı gibi hukuk bilgilerini dersleri öğreneceksiniz. Bunun yanı sıra, hızlı yazı yazmanızı ve bilişim sistemlerine veri girişi yapmanızı sağlayacak şekilde klavye kullanımı, bilgi teknolojileri ve bilişim sistemleri, adli yazışma usulleri ve Ulusal Yargı Ağı Bilgisi gibi teorik ve uygulamalı dersler alma imkanı bulacaksınız. 

Mehmet Fatih Çınar Ders Anlatıyor

Puan Türünüz ne Olmalıdır?
TYT

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza göre ...
Hukuk Fakültelerine kariyer yolculuğunuza devam edebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra (çeşitli açık ve uzaktan öğretim) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetim, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği 4 yıllık lisans bölümlerine 5. yarıyıldan itibaren devam edebileceksiniz.