Meslek Yüksekokulu

Adalet

Program Hakkında

Eğitim Süreniz ve Mezuniyet Dereceniz:
2 yıl, Ön lisans

Öğrenim Yeriniz:
Topkapı Kampüsü

Niçin Bu Programı Tercih Etmelisiniz?
Adalet programları, en çok tercih edilen ön lisans programlarındandır. Çünkü adalet programı mezunlarına yargı sistemimizde imtiyaz olarak tanınmış nitelikli meslekler vardır. Yargı sistemimizde yer alan icra müdürü, icra müdür yardımcısı, yazı işleri müdürü, zabıt katibi, mübaşir, tüketici hakem heyetleri raportörü gibi mesleklere giriş sınav sonuçlarına göre ulaşmak, Noterliklerde, hukuk bürolarında, avukat yanlarında adalet meslek elamanı olarak çalışmak, DGS sonuçlarına göre hukuk fakültelerinde kariyer yolculuğuna devam edip hukuk mesleklerine erişmek isteyen gençlerimizden biri olmak istiyorsanız programımızı tercih edebilirsiniz.

Türkiye'nin her yerindeki Adliyelerde ve/veya Hukuk Bürolarında, Noterliklerde ve Avukat Yanında 20 iş günü Staj Yapma İmkanı Bulunmaktadır: 2018-2022 yılları Yaz Dönemi Stajlarında: Öğrencilerimiz; İstanbul, İstanbul Anadolu, Bakırköy gibi İstanbul'da ve ülkemizin farklı yerlerinde bulunan Adliyelerde, Noterliklerde, Hukuk Müşavirlikleri, Hukuk Büroları ve Avukat yanında staj yapma imkanı bulmuşlardır.

Avukat Mehmet Fatih Çınar

Alanında uzman eğitimciler ile günceli yakalayan konferans, sunum, sempozyumlar ile hukuk alanında çok geniş bir perspektif kazanabilirsiniz. 

 

Av.Mehmet Fatih Çınar

 

Bilişim teknolojilerinin bir çok mesleği yok ettiği ve yapay zeka çağının süratle yaklaştığı bir dönemdeyiz. Bilişim sistemlerini iyi kullanan ve hızlı veri girişi yapabilen, kamu veya özel sektörün aranan bir uzmanı olmak istiyorsanız doğru yerdesiniz. İstinye Üniversitesi Adalet Programı sizin, Yapay Zeka Çağının, Hukuku iyi bilen, Adalet Meslek elemanları olarak yetişmenizi sağlayacaktır. 

 

Mehmet Fatih Çınar İnter Steno Şampiyonası

 

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?

Adalet sistemimizin ve büro işleriyle ilgili faaliyet gösteren mesleklerin çok sayıda nitelikli eleman ihtiyacı bulunmaktadır. Örneğin, Adalet Bakanlığı her yıl İcra müdürü, icra müdür yardımcısı, icra katibi, zabıt katibi, mübaşir, infaz koruma memuru, büro elemanları ve diğer bir çok alanda binlerce personel temini yapmaktadır. Ayrıca, tüketici hakem heyetlerinde raportör olarak, bankalarda, denetimli serbestlik birimlerinde, avukatlık ve noterlik bürolarında, özel sektörün diğer birçok alanında meslek elamanı olarak çalışabilirsiniz. Kısacası en geniş iş alanına sahip meslek gruplarının başında gelmektedir.

 

Mehmet Fatih Çınar Dünya Klavye Şampiyonası

Eğitim Dilimiz…
Türkçe

Neler Öğreneceksiniz?
Temel Hukuk, Kamu Hukuku ve Özel Hukuk Bilgisi, Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Medeni Hukuk ve Hukuk Usulü Bilgisi, Ceza Hukuku ve Ceza Usulü Bilgisi, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra-İflas Hukuku, Avukatlık ve Noterlik Mevzuatı gibi hukuk bilgilerini dersleri öğreneceksiniz. Bunun yanı sıra, hızlı yazı yazmanızı ve bilişim sistemlerine veri girişi yapmanızı sağlayacak şekilde klavye kullanımı, bilgi teknolojileri ve bilişim sistemleri, adli yazışma usulleri gibi teorik ve uygulamalı dersler alma imkanı bulacaksınız. 

Mehmet Fatih Çınar Ders Anlatıyor

Puan Türünüz ne Olmalıdır?
TYT

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza göre ...
Hukuk Fakültelerine kariyer yolculuğunuza devam edebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra (çeşitli açık ve uzaktan öğretim) Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetim, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği 4 yıllık lisans bölümlerine 5. yarıyıldan itibaren devam edebileceksiniz.