Meslek Yüksekokulu

Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon

Program Hakkında

Animasyon sektörü, günümüzde bilim ve teknoloji alanında yaşanan gelişmeler sayesinde dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden birisi haline gelmiştir. ABD, Kanada, Avrupa ve bazı Uzak Doğu ülkelerine büyük ekonomik katkılar sağlayan sektör Türkiye’de de hızla gelişmeye başlamıştır. Son 10 yıllık dönemde, animasyon sektörüne yönelik Türkiye’de yürütülen çalışma ve yatırımlar, sektörün gelişimine önemli katkılar sağlamaktır. Türkiye, animasyon sektöründe nitelikli işgücü, tecrübe, bilgi birikimi, maliyet ve teknolojik üstünlük gibi konularda avantajlı bir konuma sahiptir. Türk animasyon sektörünün küresel pazarda önemli bir seviyeye ulaşmasını sağlayacak politika ve tedbirlerin alınmasının bir sonucu olarak sektörün altyapı olanakları ve insan kaynağı gelişme göstermektedir.

👉 YOUTUBE KANALIMIZDA ÖĞRENCİLERİMİZİN DERSLERİMİZDE YAPTIĞI ÇALIŞMALAR BULUNMAKTADIR 👈


📷  INSTAGRAM SAYFAMIZA BURAYA TIKLAYARAK ULAŞABİLİRSİNİZ 📷 

Neler Öğreneceksiniz?

Youtube Kanalımızda 1. sınıf öğrencilerimizin yaptığı çalışmaları göreceksiniz. Bu çalışmaları inceleyerek bölümde neler öğreneceğiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bölümde dünyada önde gelen dijital yazılımları öğretmekteyiz bunu yanınsıra sanatsal becerileri de kazanmanız için eğitimler vermekteyiz. Bu bölümde okumak için daha önceden herhangi bir program veya çizim deneyiminizin olmasına gerek yoktur. Eğitimlerimiz sıfırdan başlar ve 2 yılın sonunda sizi CG sanatçısı olarak mezun ederiz.

Sevgili Öğrenciler, İstinye Üniversitesi MYO Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programında 4 yıla eşdeğer bir eğitim alacaksınız. Üniversitemizde toplam ders saatiniz haftalık 32 saat olacaktır. Diğer üniversitelerin animasyon programlarının ders saatleriyle karşılaştırdığınızda İstinye Üniveritesi Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon Programının ders saatinin 4 yıllık eğitim veren üniversite ve bölümlere eş değer olduğunu göreceksiniz, Ders saatleri, Bilgisayar programlarını sektör deneyimi olan hocalar tarafından derste öğrenebilmeniz için yoğun bir şekilde planlanmıştır. Bizim öğrencilerimiz sektöre dair tüm teknik bilgi, akademik ve sanatsal bilgiyle donatılmaktadır.

Haftada 4 saat, Unity Engine programı ile oyun tasarımı

Haftada 4 saat, Unreal Engine programı ile oyun simulasyonları tasarımı 

Haftada 4 saat, Çizgi Film Animasyon Uygulamaları (Photoshop, Stopmotion, After Effects)

Haftada 4 saat, 2 Boyutlu Çizgi Film Teknikleri (Toon Boom Harmony animasyon programı) 

Haftada 6 saat, Auto Desk Maya Animasyon,

Haftada 4 saat, Hareketli grafik (After Effects)  

Haftada 6 saat, Maya ile 3B modelleme ve doku kaplama,

Haftada, 6 saat Zbrush ile organik modelleme (Substance Painter ile boyama),

Haftada 4 saat, Bilgisayar destekli Grafik Tasarım (Adobe illustrator, Adobe Photoshop, Adobe Indesign),

Haftada 4 saat, Digital prodüksiyon ve kurgulama (After effects, Premiere Pro),

Haftada 4 Saat, Görsel Effects (Houdini), 2 saat ses üretimi ve kurgu (Adobe Audition),

Haftada 4 saat, Temel Tasarım (sanatsal çizim),

Haftada 4 saat, Heykel (sanatsal anatomi),

Haftada 4 saat, Bilgisayar destekli Oyun için Karakter tasarımı,

Haftada 4 saat, Oyun için Bilgisayar Destekli Karakter Modelleme,

Haftada 4 saat, Bilgisayar Destekli Tıbbi Modelleme,

Haftada 4 saat, Sanat tarihi ve mitolojik tasarım,

Haftada 4 saat, Tıbbi animasyon (Autodesk Maya, After Effects)  

Haftada 4 saat, Temel Programlama (Phyton)

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?

3B Modelleme ve Animasyon Tasarımcısı, 3D Görselleştirme Uzmanı, 3D Animasyon Uzmanı, Bilgisayar Destekli Görselleştirme Uzmanı, Grafik Tasarımcı, Motion Designer, animator, Tıbbi modelleme uzmanı,  

Çizgi Film sektöründe animasyon ve modelleme uzmanı , Bilgisayar oyunu Tasarımında karakter modelleme ve animasyon uzmanı olarak çalışabilmektedirler.
İnteraktif Görselleştirme Uzmanı, Televizyon ve Sinema Sektörü, Reklamcılık Sektörü, Kamu kurumları, Savunma Sanayi Simulasyon alanlarında, çalışabilmektedirler.

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza Göre;

Animasyon, Çizgi Film (Animasyon), Dijital oyun tasarımı, Fotoğraf ve Video, Görsel İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
Grafik, Grafik Sanatları, Grafik Tasarım, Grafik Tasarımı, İletişim Tasarımı, İletişim ve Tasarım, Medya ve İletişim, Medya ve İletişim Sistemleri, Reklam Tasarımı ve İletişimi, Reklamcılık, Yazılım Mühendisliği, Yeni Medya, Yeni Medya ve Gazetecilik, Canlandırma Filmi Tasarım ve Yönetimi, Endüstri ürünleri Tasarımı, Endüstriyel Tasarım, Endüstriyel Tasarım Mühendisliği, Makine Mühendisliği gibi lisans alanlarından birinde kariyer yolculuğunuza devam edebilirsiniz.