Meslek Yüksekokulu

Uçak Teknolojisi

Bölüm Hakkında

Taşı delen suyun gücü değil, damlaların sürekliliğidir.
Latin Atasözü

Eğitim Süreniz ve Mezuniyet Dereceniz.
2 yıl, Önlisans

Öğrenim Yeriniz.
Topkapı Kampüsü

Niçin Bu Programı Tercih Etmelisiniz?
Uçak Teknolojisi Programı'nın temel amacı “Uçak Teknolojisi” alanında nitelikli ve sektördeki ulusal ve uluslararası tüm firmalarda görev yapacak donanımda uzmanlar yetiştirmektir. Son teknik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip etmesi gereken uçak teknolojisi teknikerlerini uluslararası standartlarda bilimsel veriler ışığında çalışan ve düşünen bireyler olarak yetiştirmek ve bu alandaki nitelikli insan gücünün boşluğunu doldurmak başlıca hedeftir.

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz? 
“Uçak Teknolojisi Teknikeri” unvanı alan mezunlar havacılık sektöründe imalat yapan firmalarda veya büyük çaplı bakım onarım yapan firmalarda teknik personel olarak çalışabilmektedirler. Öğrenciler, kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; havacılık sektöründe hizmet veren işletmelerde proje, planlama, makine resim ve konstrüksiyonla ilgili bölümlerde de görev yapabilirler.

Eğitim Dilimiz…
Türkçe

Neler Öğreneceksiniz?
Mesleki-teknik İngilizce başta olmak üzere Uçak Temel Bilgisi, Temel Elektrik, Uçak Bakım Uygulamaları, Temel Elektronik, Aerodinamik, Uçak Yapıları ve Uygulamaları, Uçak Sistemleri ve Uygulamaları, Pistonlu Motorlar ve Uygulamaları, Elektronik Göstergeler ve Sistemleri, Gaz Türbinli Motorlar ve Uygulamaları, Uçak Göstergeleri ve Pervane konularında eğitim alacaksınız.

Puan Türünüz ne Olmalıdır?
TYT

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza göre…
Elektrik MühendisliğiElektrik-Elektronik MühendisliğiElektronik MühendisliğiElektronik ve Haberleşme MühendisliğiEnerji Sistemleri MühendisliğiHavacılık Elektrik ve ElektroniğiHavacılık ve Uzay MühendisliğiMakine MühendisliğiOtomotiv MühendisliğiPilotajUçak Elektrik-ElektronikUçak Gövde-MotorUçak Gövde-Motor BakımUçak Mühendisliği Lisans alanlarından birinde kariyer yolculuğunuza devam edebilirsiniz.

UÇAK TEKNOLOJİSİ (ön lisans) eğitimi mesleğini icra edebilmek için aranan nitelikler: (ÖSYM Özel Koşul Kodu 49)

1) Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv kaydı bulunmamak.
2) Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs).