Meslek Yüksekokulu

Adalet

Neden İstinye Adalet Programı?

     Merhaba arkadaşlar. Ben (Emekli Hakim) Dr.Öğrt.Üyesi Mehmet Fatih Çınar. İstinye Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Hukuk Bölümü Adalet Program Başkanıyım. Üniversite tercih sürecinde olan arkadaşlarım son derece önemli iki seçim yapacakları bir dönemde bulunuyorlar. Bunlardan birincisi hangi mesleği seçecekleri, ikincisi ise hangi üniversiteyi tercih edeceklerine ilişkin. Yapılacak tercihler öyle önemli ki hayatlarınızın geri kalan süresi ne kadar ise tamamına etki yapacak, şekillendirecek bir seçim olacak. Sevdiğiniz mesleği seçmeniz mutlu bir hayat sürmeniz ve işinizde başarı olmanız için çok önemli. Seçtiğiniz meslek ve üniversite ile tanınacaksınız. Ekonomik durumunuzu, sosyal statünüzü bu iki seçim belirleyecek. Bu sunumda sizlerin doğru meslek ve doğru üniversite tercihi yapabilmeniz için faydalı olacak çeşitli bilgileri aktarıyorum.

Anlatılan konuların ana başlıkları şunlardır:

- Hukuk fakültelerinde okutulan dersleri görecek ve hukukçu gibi düşünme yeteneği, hukuk nosyonu kazanacaksınız.

- İstinye Üniversitesi günümüzün gerekliliklerine uygun bir eğitim vermesinin yanı sıra geleceği şekillendirecek gençler yetiştirmektedir.

- Yarın bugün gibi olmayacak buna bağlı olarak da yarının hukuk meslekleri de bugünün hukuk meslekleri gibi olmayacak, yeni döneme ve yapay zeka çağına hazır olacaksınız.

- Derslerimizi iyi yetişmiş ve uygulamayı bilen alanının uzmanı eğitimcilerimiz vermektedir.

- Günümüzde doğru bilgiye ulaşmak ve kullanmak çok önemlidir. F Klavye dersleriyle hızlı veri girişi ve araması yapabilme yeteneği kazandırılmaktadır.

- Adalet sisteminde kullanılan UYAP sistemi ve UYAP Avukat, vatandaşlık portalı gibi sistemler tanıtılmaktadır. Bu sistemler üzerinden savcılıklara şikayet dilekçesi gönderme, dava açma, evrak alma-gönderme yöntemleri öğretilmektedir.

- Adalet Programı mezunu olmanın sağladığı iş imkanları ve bu işlere girme şartlarından, ayrıca kariyer olanaklarından bahsedilmektedir.

- DGS (Dikey Geçiş Sınavları) için İstinye Üniversitesinin sağladığı çalışma imkanları anlatılmaktadır.

- İkinci Öğretim (mesai sonrası derslerin yapıldığı) programımız hakkında bilgi verilmektedir.

- Üniversitemizin sağladığı tüm burslar ve indirim imkanları anlatılmaktadır. Adalet Programı için uygulanan %100 ve %50 burs imkanları vardır. Ayrıca, tercih yapılırken vakıf üniversiteleri arasında ilk sıraya İstinye Adalet Programının yazılması durumunda %15 ek indirim sağlayan "Bilinçli Tercih Bursu" konusunda bilgi sunulmaktadır.

- Öğrencilerimizin staj şartları ve olanakları hakkında bilgi verilmektedir.

- Üniversitemizdeki tesisler, ulaşım kolaylıkları ile kampüsümüzün öğrencilerimize sunduğu imkanlar, kafeteryalar, büfeler, yemekhanemiz hakkında bilgi verilmektedir. Engelli dostu binamızdan görüntüler sunulmaktadır.

- Çift Anadal Programı (ÇAP) ve yurt dışı eğitim destekleri (ör. Erasmus) konusunda kısa bilgi verilmektedir. - Üniversitemizin sunduğu spor salonları ve diğer tesis imkanlarından bahsedilmekte ve yapılmakta olan faaliyetlere ilişkin görüntüler paylaşılmaktadır.