Meslek Yüksekokulu

Gıda Teknolojisi

Bölüm Hakkında

Yeni bir yemeğin bulunuşu, insanı, yeni bir yıldızın bulunuşundan çok daha mutlu kılar. 
Brillat Savarın

Eğitim Süreniz ve Mezuniyet Dereceniz.
2 yıl, Önlisans

Öğrenim Yeriniz.
Topkapı Kampüsü

Niçin Bu Programı Tercih Etmelisiniz?
Gıda hammaddeleri ve gıdaların bileşimi, gıda işleme, fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik kalite kontrolü, gıda güvenliği ve gıda mevzuatı hakkında teorik ve pratik bilgilere sahip olan, bu bilgi birikimi ile gıda sanayiinde üretim ve kalite kontrol laboratuvarlarında çalışmak istiyorsanız bu program size göredir.

Mezun Olunca Hangi İşleri Yapabilirsiniz?
Gıda Teknikeri unvanı ile gıda endüstrisi ile ilgili kamu ve kuruluşlarda, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında, İl Sağlık Müdürlüğünde, Orman Bakanlığında kontrol laboratuvarlarında, belediyelerde, özel sektörde gıda üreten fabrikalarda ve laboratuvarlarında teknik eleman olarak çalışabilir veya kendiniz gıda ile ilgili işletme kurarak çalışabilirsiniz.

Eğitim Dilimiz…
Türkçe

Neler Öğreneceksiniz?
Matematik, fizik, kimya, botanik, meteoroloji, teknik resim, genel mikrobiyoloji, statik ve mukavemet, gıda işleme mühendisliği, beslenme ilkeleri, gıda kimyası ve biyokimyası, gıda mikrobiyolojisi, işletme hijyeni ve sanitasyon, et ve balık işleme gibi dersleri öğreneceksiniz.

Puan Türünüz ne Olmalıdır?
TYT

Dikey Geçiş Sınavı Sonucunuza göre ...
Beslenme ve Diyetetik, Bitki Koruma, Gıda Mühendisliği, Gıda Teknolojisi, Kimya mühendisliği, Kimyagerlik, Tarımsal Biyoteknoloji gibi Lisans alanlarından birinde kariyer yolculuğunuza devam edebilirsiniz.